Aktualności

Home Home
06 - 12 - 2024

Wyjątkowe wyróżnienie w konkursie „Państwo i Prawo”!

Z przyjemnością informujemy, że dr Bartosz Sierakowski zdobył drugie miejsce w 59. Ogólnopolskim Konkursie „Państwo i Prawo”, organizowanym przez jedno z najważniejszych czasopism prawniczych w Polsce. Jego rozprawa doktorska pt. „Zobowiązania masy upadłości” została doceniona za wysoką…

Czytaj dalej
27 - 11 - 2024

Czy mały przedsiębiorca może się oddłużyć w ramach upadłości?

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest obecnie najczęściej wybieraną formą prowadzenia biznesu w Polsce. Niesie ona jednak za sobą spore ryzyko – jej właściciel za zobowiązania swojej firmy odpowiada całym majątkiem. Jeśli więc przedsiębiorca doprowadzi do niewypłacalności firmy, a zadłużenie…

Czytaj dalej
20 - 11 - 2024

Przedsiębiorca w restrukturyzacji, a co z pracownikami?

Norbert Frosztęga i Michał Paczek w dzienniku Rzeczpospolita opublikowali artykuł, który omawia sytuację pracowników zatrudnionych w firmach przechodzących restrukturyzację. Nasi prawnicy omówili 4 postępowania restrukturyzacyjne i w szczególnym stopniu skupili się na procedurze sanacyjnej,…

Czytaj dalej
07 - 11 - 2024

XVI Kongres Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego INSO

22 listopada w Warszawie odbędzie się już 16 edycja Kongresu Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego INSO 2024. Wydarzenie od lat przyciąga ekspertów upadłościowych oraz środowisko akademickie. Tegoroczna tematyka konferencji dotyczyć będzie praktycznych aspektów postępowań upadłościowych…

Czytaj dalej
04 - 11 - 2024

Konferencja: Egzekucja sądowa a upadłość dłużnika

8 listopada w Rzeszowie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa, poświęcona kluczowym zagadnieniom związanym z egzekucją sądową w kontekście upadłością dłużnika.   Jednym z prelegentów wydarzenia będzie dr Bartosz Sierakowski, który wygłosi referat pt. „Koszty egzekucji komorniczej…

Czytaj dalej
29 - 10 - 2024

Jak chronić swoje prawa w obliczu upadłości dewelopera?

Gdy zostaje ogłoszona upadłość dewelopera, szczególną ochroną zostaje ta objęta grupa wierzycieli upadłego, którym przysługuje status nabywcy. Cała procedura zyskuje wówczas dodatkowy cel - doprowadzenie do zaspokojenia nabywców w drodze przeniesienia na nich własności lokali, jeżeli tylko…

Czytaj dalej
17 - 10 - 2024

Krajowy Rejestr Zadłużonych – jak uzyskać wgląd w akta sprawy?

Zapraszamy do lektury artykułu, który pojawił się Rzeczpospolitej.   Norbert Frosztęga oraz Michał Paczek wyjaśniają w nim między innymi: jak uzyskać wgląd w akta sprawy w systemie KRZ, do kogo skierować wniosek o udzielenie dostępu oraz z jakich części składa się Krajowy Rejestr Zadłużonych.   “Weryfikacja…

Czytaj dalej
14 - 10 - 2024

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki

Zapraszamy do lektury artykułu, którego autorami są Norbert Frosztęga oraz Michał Paczek. Dla Monitora Prawa Bankowego, eksperci piszą na temat odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania pomimo prawomocnego zatwierdzenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym spółki.   „Problematycznym…

Czytaj dalej
07 - 10 - 2024

Wymogi dotyczące upadłości przedsiębiorstwa nie omijają powodzian

Czy wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i powódź zmienia obowiązki przedsiębiorców, ich prezesów odnośnie do zgłoszenia firmy do upadłości w razie niewypłacalności?   W rozmowie dla Rzeczpospolitej, nad tematem pochyla się Piotr Zimmerman. Jak zauważa nasz ekspert:    “Ważne, aby…

Czytaj dalej
03 - 10 - 2024

Który wniosek ma pierwszeństwo: o upadłość czy restrukturyzacyjny?

  W celu doprowadzenia do jak najpełniejszego zaspokojenia wierzycieli, przedsiębiorca zmagający się z niewypłacalnością może wybrać dwie drogi: restrukturyzację i upadłość.    W postępowaniu restrukturyzacyjnym dłużnik przedstawia koncepcję uzdrowienia swojej sytuacji i spłaty wierzycieli…

Czytaj dalej