Aktualności

Home Home
11 - 04 - 2025

Restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorstw – aspekty praktyczne – XVII edycja

Piotr Zimmerman, jak co roku, weźmie udział w XVII edycji ogólnopolskiej konferencji „Restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorstw – aspekty praktyczne”, organizowanej przez Golden Solutions. Podczas wydarzenia, które odbędzie się w formule online, nasz mec. Zimmerman wygłosi wykład „Kiedy…

Czytaj dalej
07 - 04 - 2025

Pre-pack – jak szybko nabyć przedsiębiorstwo bez długów?

Na łamach dziennika Rzeczpospolita ukazał się artykuł autorstwa naszych ekspertów, mec. Norberta Frosztęgi oraz mec. Konrada Forysiaka poświęcony instytucji pre-pack. Nasi prawnicy szczegółowo analizują w nim instytucję przygotowanej likwidacji , omawiając m.in.: Mechanizm działania…

Czytaj dalej
02 - 04 - 2025

Zawarcie układu: skutki dla przedsiębiorcy w kryzysie i jego wierzycieli

Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) to obecnie najczęściej wybierana forma restrukturyzacji, pozwalająca firmom uniknąć upadłości i wypracować porozumienie z wierzycielami. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę ze skutków jego zawarcia. Na łamach Dziennika Gazety Prawnej mecenas Norbert…

Czytaj dalej
25 - 03 - 2025

Koszty komornicze a obowiązek przelania do masy upadłości sum uzyskanych w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym

W pierwszym tegorocznym numerze kwartalnika „Polski Proces Cywilny” ukazał się obszerny artykuł dr. Bartosza Sierakowskiego. Ekspert naszej Kancelarii w publikacji „Koszty komornicze a obowiązek przelania do masy upadłości sum uzyskanych w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym” omówił zagadnienie…

Czytaj dalej
12 - 02 - 2025

Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji?

Przedsiębiorcy borykający się z problemami finansowymi zastanawiaj się, czy restrukturyzacja obejmuje również zaległości podatkowe, w tym VAT. Choć przepisy pozwalają na restrukturyzację zobowiązań publicznoprawnych, w przypadku VAT możliwe jest jedynie: Odroczenie terminu płatności –…

Czytaj dalej
04 - 02 - 2025

Wyrok WSA nie cofnie upadłości Getin Noble Banku, ale frankowicze mają szansę na odszkodowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku została przeprowadzona z naruszeniem prawa. Choć bank pozostaje w upadłości, a działania syndyka są kontynuowane, to decyzja sądu może mieć istotne znaczenie m.in. dla kredytobiorców GNB. Jak wskazuje…

Czytaj dalej
29 - 01 - 2025

Specyfika i prognozy w upadłości i restrukturyzacji na rok 2025

Czy upadłość to koniec działalności, czy może nowy początek? W Polsce temat upadłości wciąż budzi negatywne skojarzenia, ale w rzeczywistości jest częścią zdrowego systemu gospodarczego. Kluczowe jest jednak, by przedsiębiorcy mieli dostęp do skutecznych mechanizmów prawnych umożliwiających…

Czytaj dalej
27 - 01 - 2025

Nie ma jeszcze gotowej listy wierzytelności Getin Noble Bank

Po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Bank, ponad 29,5 tys. jego kredytobiorców, w tym wielu frankowiczów, wciąż czeka na sporządzenie listy wierzytelności. Utrudnia to fakt, że wielu z nich nie ma jeszcze prawomocnego wyroku unieważniającego umowę kredytową. W tej sytuacji kredytobiorcy nie…

Czytaj dalej
18 - 12 - 2024

Implementacja dyrektywy "drugiej szansy" w wersji ubogiej, bo jest dwuletni poślizg

Polska pozostaje jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie zakończył pełnej implementacji dyrektywy „drugiej szansy” (2019/1023), mającej na celu wsparcie przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością. Ostatni projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, przygotowany przez Ministerstwo…

Czytaj dalej
27 - 11 - 2024

Czy mały przedsiębiorca może się oddłużyć w ramach upadłości?

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest obecnie najczęściej wybieraną formą prowadzenia biznesu w Polsce. Niesie ona jednak za sobą spore ryzyko – jej właściciel za zobowiązania swojej firmy odpowiada całym majątkiem. Jeśli więc przedsiębiorca doprowadzi do niewypłacalności firmy, a zadłużenie…

Czytaj dalej