Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem. W przypadku pogłębiających się trudności finansowych przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o konkretnych obowiązkach wynikających z przepisów prawa. Jednym z najważniejszych jest terminowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Zgodnie…
Czytaj dalejPiotr Zimmerman, jak co roku, weźmie udział w XVII edycji ogólnopolskiej konferencji „Restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorstw – aspekty praktyczne”, organizowanej przez Golden Solutions. Podczas wydarzenia, które odbędzie się w formule online, nasz mec. Zimmerman wygłosi wykład „Kiedy…
Czytaj dalejNa łamach dziennika Rzeczpospolita ukazał się artykuł autorstwa naszych ekspertów, mec. Norberta Frosztęgi oraz mec. Konrada Forysiaka poświęcony instytucji pre-pack. Nasi prawnicy szczegółowo analizują w nim instytucję przygotowanej likwidacji , omawiając m.in.: Mechanizm działania…
Czytaj dalejPostępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) to obecnie najczęściej wybierana forma restrukturyzacji, pozwalająca firmom uniknąć upadłości i wypracować porozumienie z wierzycielami. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę ze skutków jego zawarcia. Na łamach Dziennika Gazety Prawnej mecenas Norbert…
Czytaj dalejW pierwszym tegorocznym numerze kwartalnika „Polski Proces Cywilny” ukazał się obszerny artykuł dr. Bartosza Sierakowskiego. Ekspert naszej Kancelarii w publikacji „Koszty komornicze a obowiązek przelania do masy upadłości sum uzyskanych w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym” omówił zagadnienie…
Czytaj dalejPrzedsiębiorcy borykający się z problemami finansowymi zastanawiaj się, czy restrukturyzacja obejmuje również zaległości podatkowe, w tym VAT. Choć przepisy pozwalają na restrukturyzację zobowiązań publicznoprawnych, w przypadku VAT możliwe jest jedynie: Odroczenie terminu płatności –…
Czytaj dalejWojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku została przeprowadzona z naruszeniem prawa. Choć bank pozostaje w upadłości, a działania syndyka są kontynuowane, to decyzja sądu może mieć istotne znaczenie m.in. dla kredytobiorców GNB. Jak wskazuje…
Czytaj dalejCzy upadłość to koniec działalności, czy może nowy początek? W Polsce temat upadłości wciąż budzi negatywne skojarzenia, ale w rzeczywistości jest częścią zdrowego systemu gospodarczego. Kluczowe jest jednak, by przedsiębiorcy mieli dostęp do skutecznych mechanizmów prawnych umożliwiających…
Czytaj dalejPo ogłoszeniu upadłości Getin Noble Bank, ponad 29,5 tys. jego kredytobiorców, w tym wielu frankowiczów, wciąż czeka na sporządzenie listy wierzytelności. Utrudnia to fakt, że wielu z nich nie ma jeszcze prawomocnego wyroku unieważniającego umowę kredytową. W tej sytuacji kredytobiorcy nie…
Czytaj dalejPolska pozostaje jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie zakończył pełnej implementacji dyrektywy „drugiej szansy” (2019/1023), mającej na celu wsparcie przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością. Ostatni projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, przygotowany przez Ministerstwo…
Czytaj dalej