Blog

Home Home
04 - 04 - 2024

Czy mogę zrestrukturyzować długi wobec zakładu ubezpieczeń społecznych?

W jednym z poprzednich wpisów na naszym blogu, tłumaczyliśmy jak restrukturyzacja może wpłynąć na zobowiązania przedsiębiorcy łapiącego zadyszkę finansową (czytaj TUTAJ). Wspomnieliśmy, że przepisy prawa przewidują tylko przykładowe sposoby, po jakie przedsiębiorca może sięgnąć, aby ukształtować…

Czytaj dalej
22 - 03 - 2024

Czy jednoczesne składanie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz wniosku restrukturyzacyjnego nadal ma sens?

W praktyce postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych ukuła się praktyka polegająca na jednoczesnym składaniu wniosku o ogłoszenie upadłości i wniosku restrukturyzacyjnego. Czy wobec obecnej treści art. 9a Prawa upadłościowego, który obliguje sąd do odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości…

Czytaj dalej
18 - 03 - 2024

Nowe opłaty sądowe od wniosku o uzasadnienie

W ostatnich latach ustawodawca często ingerował w kształt postępowania cywilnego. W parze ze zmianami przepisów Kodeksu postępowania cywilnego szły modyfikacje wysokości kosztów sądowych. Wraz z ostatnią, dużą nowelą, ponownie przeobrażeniu uległy zasady dotyczące opłaty sądowej od wniosku…

Czytaj dalej
13 - 03 - 2024

Czy postępowanie sądowe o ustalenie nieważności umowy kredytu może toczyć się po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Bank S.A.?

Zagadnienie prawne przedstawione niedawno do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu przez Sąd Apelacyjny w Warszawie (sygn. akt III CZP 5/24) zmierza do rozstrzygnięcia, czy wytoczone przez kredytobiorcę powództwo o ustalenie nieważności umowy kredytu denominowanego bądź indeksowanego do kursu…

Czytaj dalej
04 - 03 - 2024

Masa upadłości – czym jest i co się na nią składa?

Postępowanie upadłościowe stanowi formę egzekucji uniwersalnej – w toku postępowania spieniężeniu zostaje poddana masa upadłości, a uzyskane w ten sposób środki, po pomniejszeniu o szeroko pojęte koszty, dzielone są między wierzycieli. Co za tym idzie, dla wierzycieli upadłego dłużnika bardzo…

Czytaj dalej
29 - 02 - 2024

Które zobowiązania mogę, a których nie mogę objąć porozumieniem zawieranym w postępowaniu o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu, jak każde z czterech postępowań restrukturyzacyjnych, pozwala przedsiębiorcy w kryzysie finansowym przedstawić swoją sytuację wierzycielom, podjąć z nimi negocjacje i zawrzeć porozumienie (układ) ustalające nowe zasady spłaty zobowiązań. Nie każdy rodzaj…

Czytaj dalej
28 - 02 - 2024

Ilu wierzycieli musi zagłosować „za” układem, żeby doszło do zawarcia porozumienia?

Problemy ekonomiczne przedsiębiorcy aktywnego w obrocie gospodarczym niosą konsekwencje również dla jego współpracowników. Kontrahenci, dostawcy, pracownicy i inne osoby związane gospodarczo z przedsiębiorcą zaczynają odczuwać negatywne efekty trudnej sytuacji, w której się znalazł. Problem…

Czytaj dalej
26 - 02 - 2024

Tańsza skarga pauliańska po nowelizacji u.k.s.c. - ustawodawca motywuje wierzycieli do „pościgu” za majątkiem dłużników

Przy okazji dużej nowelizacji szeregu aktów prawnych z lipca 2023 r., ustawodawca wprowadził do u.k.s.c. 1 istotną redukcję opłaty w sprawach wszczętych z tzw. powództwa pauliańskiego. Wcześniej skarga pauliańska była „rozliczana” na zasadach ogólnych - przy wartości przedmiotu sporu przekraczającej…

Czytaj dalej
04 - 01 - 2024

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie a odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i prostej spółki akcyjnej

Problemy finansowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź prostej spółki akcyjnej wiązać się mogą potencjalnie z dotkliwą sankcją przewidzianą dla członków zarządu takiej spółki w postaci osobistej odpowiedzialności za jej zobowiązania (odpowiednio – art. 299 KSH i art. 300132 KSH). Grozić…

Czytaj dalej
28 - 11 - 2023

Czy pisma składane za pośrednictwem krajowego rejestru zadłużonych wymagają wielokrotnego podpisu?

Wprowadzenie systemu teleinformatycznego obsługującego postępowania sądowe – Krajowego Rejestru Zadłużonych do porządku prawnego jest wyzwaniem zarówno dla doradców restrukturyzacyjnych, sądów, ale przede wszystkim dla dłużników oraz upadłych. System w dalszym ciągu posiada jeszcze wiele mankamentów…

Czytaj dalej

Nota prawna