Prawo restrukturyzacyjne reguluje zasady zawierania przez dłużnika układu z wierzycielami, w jednej z czterech procedur: samodzielnego zbierania głosów, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz sanacji. Jego celem jest uniknięcie upadłości dłużnika, która jest niepożądana zarówno z punktu widzenia jego samego, jak i wierzycieli, ale także całości gospodarki. Przeprowadzenie restrukturyzacji wymaga wysiłku od dłużnika, który musi przygotować wiarygodne i spójne propozycje układowe, a także przekonać do nich swoich wierzycieli oraz sąd. Profesjonalne doradztwo prawne i należyte przygotowanie propozycji układowych stanowi często o sukcesie całego postępowania.
Upadłość oznacza przejęcie całości zarządu nad majątkiem niewypłacalnego przedsiębiorcy przez wyznaczonego przez sąd syndyka. Celem postępowania upadłościowego jest zamiana aktywów na pieniądz, czyli sprzedaż całego majątku dłużnika i przeznaczenie środków w ten sposób uzyskanych na zaspokojenie wierzycieli. Proces likwidacji majątku i dystrybucji sum uzyskanych ze sprzedaży prowadzi syndyk pod nadzorem sędziego-komisarza. Z kolei po stronie kadry menadżerskiej leżą dwa kluczowe – także w aspekcie odpowiedzialności osobistej, majątkowej i karnej – obowiązki prawne: złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w czasie właściwym oraz współpraca z syndykiem w zakresie wydania majątku i dokumentacji upadłej spółki.
Windykacja należności może być prowadzono zarówno przy wykorzystaniu narzędzi prawa upadłościowego (zbiorowe dochodzenie praw przez wierzycieli), jak i w formule tzw. egzekucji singularnej, inicjowanej indywidualnie przez wierzycieli. Praktyczna znajomość przepisów o egzekucji to z perspektywy wierzyciela szybkie i sprawne odzyskanie pieniędzy. Z kolei z perspektywy dłużnika gwarancja ochrony prawnej przed niekontrolowaną windykacją, w tym możliwością naruszenia praw dłużnika i osób trzecich, których dotykają skutki prowadzonej egzekucji.
Prawo spółek handlowych to bardzo szeroka dziedzina. Obszar ten obejmuje powstawanie spółek, ich codzienne funkcjonowanie, przekształcenia aż po ich likwidację lub upadłość. Dziedzina ta jest uregulowana wieloma aktami prawnymi, z Kodeksem spółek handlowych na czele. Funkcjonowanie spółki prawa handlowego wymaga dbałości o wiele wymogów prawnych, rachunkowych, podatkowych. Wsparcie specjalistów prawnych zmniejsza ryzyko pomyłki czy błędu, który może zagrozić firmie oraz ułatwia bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem.
Praktyka sporów sądowych obejmuje wszystkie sprawy klientów (cywilne, gospodarcze, administracyjne), które swój finał znajdują w sądzie czy przed organami administracji. Na każdym etapie staramy się prowadzić do porozumienia (ugody), a wszędzie tam, gdzie nie jest to możliwe reprezentujemy klienta na każdym etapie postępowania. Jak pokazuje praktyka, zbudowanie przemyślanej strategii procesowej na wczesnym etapie sporu oraz siła argumentacji prezentowanej na sali sądowej, to podstawa sukcesu Klienta.
Kancelaria Zimmerman Sierakowski i Partnerzy świadczy pomoc prawną na wypadek niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością dewelopera – przedsiębiorcy, który w ramach prowadzonej działalności prowadzi inwestycje polegające na wybudowaniu budynku, a następnie wyodrębnianiu i sprzedaży mieszkań indywidualnym klientom. Nasi specjaliści zapewniają fachowe wsparcie zarówno dla deweloperów, jak i nabywców lokali. Wspieramy i w toku restrukturyzacji i w toku upadłości dewelopera.
Postępowania grupowe stanowią rodzaj sporów sądowych, które zasługują na szczególne wyróżnienie. Ten tryb postępowań daje możliwość rozstrzygania w jednym procesie cywilnym wielu podobnych spraw (np. o roszczenia z tytułu czynów niedozwolonych, czy o roszczenia z tytułu odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania umownego). Zbiorowe dochodzenie roszczeń jest zwykle korzystniejsze niż indywidualne działania, gdyż pozwala na prowadzenie wspólnego postępowania dowodowego oraz wykorzystania zgromadzonych dowodów na potrzeby wszystkich członków grupy. Korzyści wynikające z prowadzenia sprawy w postępowaniu grupowym pozwalają na znaczne obniżenie kosztów indywidualnego członka grupy.
W każdym postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym podmiotem kluczowym dla sprawnego przeprowadzenia procesu jest syndyk (upadłość) oraz nadzorca/zarządca (restrukturyzacja). Pełnienie funkcji organów insolwencyjncyh wymaga nie tylko wiedzy własnej z zakresu prawa i ekonomii, ale bieżącej współpracy z kancelarią prawną wyspecjalizowaną w sprawach z zakresu prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i windykacyjnego. Pozwala to nie tylko sprawnie przeprowadzić postępowanie upadłościowe i restrukturyzacyjne z korzyścią dla wierzycieli, ale i zapewnia bezpieczeństwo prawne osobom pełniącym funkcję syndyków, zarządców i nadzorców.
Upadłość konsumencka choć teoretycznie dedykowana jest osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, to często dotyczy byłych przedsiębiorców i zobowiązań z powstałych w toku prowadzonej działalności. Po ogłoszeniu upadłości syndyk obejmuje majątek dłużnika, a środki uzyskane z jego sprzedaży przeznacza na zaspokojenie wierzycieli. Cały proces oddłużenia może trwać nawet 5 lat, zatem istotne jest by dłużnik który staje naprzeciw swoich wierzycieli, syndyka i sądu upadłościowego miał profesjonalne wsparcie w końcowym oddłużeniu, które jest nadrzędnym celem tego postępowania.
Przygotowana likwidacja czyli tzw.: pre-pack oznacza ogłoszenie upadłości przy jednoczesnym zachowaniu przedsiębiorstwa dłużnika. W praktyce polega ona na sprzedaży części, bądź całości przedsiębiorstwa dłużnika albo niektórych jego składników, na warunkach ustalonych jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. Dłużnik (chociaż może to być także wierzyciel) poszukuje inwestora, który będzie chętny na zakup przedsiębiorstwa dłużnika oraz ustala się z nim warunki transakcji. Uzyskanie porozumienia otwiera drogę do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wraz z ofertą inwestora na zakup przedsiębiorstwa lub jego części.
Podstawową kwestią w prawie o niewypłacalności jest odpowiednio szybka reakcja na kryzys w przedsiębiorstwie. Tylko bowiem terminowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub wniosku restrukturyzacyjnego pozwala zwolnić menadżerów z odpowiedzialności na przyszłość. Mowa tu o odpowiedzialności majątkowej, osobistej, karnej oraz podatkowej za spóźnione wdrożenie działań restrukturyzacyjnych lub upadłościowych.
Działalność podmiotów gospodarczych nie musi ograniczać się do terytorium jednego państwa. Przedsiębiorcy wchodzą na zagraniczne rynki, tworząc na nich swoje oddziały. Prowadzenie przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej w więcej niż jednym państwie, sprawia że postępowanie upadłościowe wobec niego, będzie miało charakter transgraniczny.